Λίγα λόγια για το σχολείο μας...

Το Γενικό Λύκειο Κατούνας ιδρύθηκε το 1976, έπειτα από την διαίρεση του Εξαταξίου Γυμνασίου Κατούνας, η λειτουργία του οποίου χρονολογείται από το 1962. Το σχολείο μας έδωσε, όλα αυτά τα χρόνια, γνώσεις και πνευματικά εφόδια σε χιλιάδες νέους της περιοχής αντλώντας το μαθητικό δυναμικό του όχι μόνο από την Κατούνα, αλλά και από τις κοινότητες Τρύφου, Κομπωτής, Αετού και Κονοπίνας.
Από το Μάιο του 2008 στεγαζόμαστε σε ένα νέο κτήριο που καλύπτει σε ικανοποιητικό βαθμό τις σύγχρονες εκπαιδευτικές ανάγκες. Το σχολείο διαθέτει μια πλούσια σε τίτλους σχολική βιβλιοθήκη, ένα εξοπλισμένο εργαστήριο Φυσικών Επιστημών καθώς και εργαστήριο Πληροφορικής. Φέτος, παρά τις δύσκολες οικονομικές συνθήκες διαμορφώθηκε, επίσης, αίθουσα Φυσικής Αγωγής.